Az erdélyi csodagyerek, aki legyőzte a román szélsőjobbot: ki is valójában Nicușor Dan?

Matematikus, civil aktivista, Bukarest polgármestere és most Románia elnöke – portrénk.

Cunamiként söpört végig soraiban a nemzeti ébredés.
Egy pillanatra érdemes most megtorpanni. Mély levegő, kifújás, nyugalom. A legrosszabbat elkerültük,
nem lesz nyíltan magyarellenes, soviniszta elnöke Romániának.
Az AUR vezére, George Simion „mindössze” 46,4 százalékot ért el, ellenfele, a független Nicușor Dan 53,4 százalékkal végzett előtte a hétfői adatok szerint. Ráadásul, ami külön öröm számunkra, a magyarlakta megyékben megértették a döntés felelősségét, és kiemelkedő mértékben utasították el Simiont.
Ezt is ajánljuk a témában
Matematikus, civil aktivista, Bukarest polgármestere és most Románia elnöke – portrénk.
Még a stabilitásáról sosem híres romániai belpolitikában is földindulásnak nevezhető, ami történt.
Teljes kiábrándultság, a korábbi berendezkedés és szereplők lesöprése, a minden mindegy, csak így ne tovább érzete öltött testet a választói akaratban. Ez természetesen a magyar belviszonyokat sem hagyta érintetlenül. Engedje hát meg a kedves olvasó, hogy a mi kis közéleti turbulenciánkra három meglátással reagáljak.
Egy. Magyarország külpolitikáját keleti szomszédunk felé egyetlen iránytű mentén szabad tájolni.
Egyedül a több mint egymilliós magyar kisebbség jólléte, mozgástere és jövője számít.
Ahogy az utóbbi években, úgy ezentúl is minden jogi, gazdasági és kulturális támogatást meg kell adni az erdélyi magyar közösség számára, hiszen tennivaló bőven akad. Ahogy szerencsére jó gyakorlatok is. Ilyen a magyar felsőoktatás megerősítése, az anyaországi családtámogatási rendszer kiterjesztése vagy a beiskolázási hozzájárulás a Szülőföldön magyarul programban. Ezeket folytatni kell, hiszen
az erdélyi megmaradást csak a nemzetegészben gondolkodó, minden magyarért felelősséget vállaló budapesti kormányzat biztosíthatja.
Ezt is ajánljuk a témában
Szerinte a moldovai szavazóköröknél százmillió eurós költségvetésből pénzelt választói turizmus és szavazatvásárlás torzította el a választói akaratot.
Kettő. A megismételt választással, a hagyományos jelöltek bukásával merőben új politikai helyzet állt elő Bukarestben. Ez azonban ugyanúgy megköveteli az együttműködést magyar oldalról, mintha valamelyik „hagyományos” forgatókönyv valósult volna meg. Külpolitikánknak keresnie kell a közös pontokat mind államközi, mind uniós keretek között.
Egy Kárpát-medencében élünk, egy sorsközösség vagyunk.
Ez azt is jelenti, hogy az erdélyi magyarság átfogó érdekképviseletével, az RMDSZ-szel harmóniában működhet csak diplomáciai gépezetünk. Budapest–Kolozsvár–Bukarest-tengely mentén kell gondolkodnunk és cselekednünk.
Három. Ironikus jelensége volt az utóbbi heteknek a hazai baloldal melldöngető „magyarkodása”.
Hirtelen élet-halál kérdéssé vált számára a külhoni magyarság boldogulása, cunamiként söpört végig soraiban a nemzeti ébredés.
Ha ez nem kicsinyes és felelőtlen politikai haszonszerzés csupán, a legnagyobb örömmel üdvözölhetjük a semmiből megformálódó nemzeti konszenzust. Innentől azonban nem szabad megkérdőjelezni azt a szellemi és anyagi támogatást, ami nemzetpolitikánk alapját jelenti. Ha így lesz, szép jövő vár ránk odaát és itthon is.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Elég ránézni a térképre, és a napnál is világosabb, hogy az „úgynevezett” Székelyföld nagyon is létezik; a magyarok voksa és a bizalma viszont egyben elvárás is. Veczán Zoltán írása.
Ezt is ajánljuk a témában
Putyin betilt és meggyilkol, Magyarországon meg szabadon lehet választani: a magyarok civilje vagy, vagy a külföld NGO-ja. A törvény jó, de nem tökéletes. Kohán Mátyás írása.